Prečo by sa polia nemali orať?

Peter z „Eko - Rege u Petra” vám povie, prečo by sme nemali orať. „Orba ničí pôdnu štruktúru, mikroorganizmy a znižuje schopnosť pôdy zadržiavať vodu. Regeneratívne poľnohospodárstvo ukazuje, že minimálne narušenie pôdy podporuje jej zdravie, biodiverzitu a dlhodobú úrodnosť.”

Orba, teda tradičný spôsob obrábania pôdy, pri ktorom sa pôda mechanicky prevracia, má síce krátkodobé výhody, ako je prevzdušnenie pôdy či potlačenie burín, no z dlhodobého hľadiska spôsobuje viac škody než úžitku. Tým, že rozbíja prirodzenú pôdnu štruktúru, narúša mikroskopický svet v pôde – životne dôležité mikroorganizmy, huby (napr. mykorhízne), dážďovky a ďalšie pôdne organizmy, ktoré sú základom pôdneho zdravia a úrodnosti. Tieto organizmy vytvárajú kanáliky, v ktorých cirkuluje voda a vzduch, a pomáhajú rozkladať organickú hmotu na živiny pre rastliny.

Orba zároveň zvyšuje eróziu, keďže odkrytá pôda je oveľa zraniteľnejšia voči dažďu, vetru a vysychaniu. Bez koreňov a pokrytia sa z pôdy rýchlejšie stráca voda aj živiny, čo vedie k znižovaniu jej schopnosti zadržiavať vodu a ku klesajúcej úrodnosti.

Na druhej strane, regeneratívne poľnohospodárstvo, ktoré sa zameriava na minimálne narúšanie pôdy (tzv. no-till alebo low-till systémy), podporuje obnovu pôdneho života a štruktúry. Neoranie umožňuje, aby si pôda vytvorila prirodzené vrstvy, udržiavala vlhkosť, zvyšovala množstvo organickej hmoty a podporovala biodiverzitu – od mikroorganizmov až po väčších živočíchov. Výsledkom je zdravšia, odolnejšia pôda, ktorá dokáže lepšie zvládať klimatické extrémy a zároveň zvyšovať dlhodobú úrodnosť.

Zdroj: fb/Eko - Rege u Petra

upic

Dátum: 29.3.25 16:09

Autor: erikpa

Dĺžka: 1:32

Krajina: Slovensko 🇸🇰

Kategória: Ľudia

Tagy:

zobraziť viac ↓