Poradca generálneho tajomníka OSN, Jeffrey Sachs o dôvodoch vojny na Ukrajine

Jeffrey Sachs je americký ekonóm a akademik, známy svojou prácou v oblasti boja proti globálnej chudobe, ekonomickej transformácie a environmentálnej udržateľnosti. Narodil sa 5. novembra 1954 v Detroite a získal vzdelanie na Harvardskej univerzite, kde neskôr pôsobil ako profesor. Sachs sa preslávil ako architekt ekonomických reforiem vo východnej Európe, najmä v Poľsku, kde pomáhal zavádzať trhové reformy známe ako „šoková terapia“. Táto stratégia, hoci priniesla Poľsku relatívny úspech, bola kontroverzne prijatá v iných krajinách, najmä v Rusku, kde jej implementácia čelila vážnym výzvam a kritike.

Počas svojej kariéry bol Sachs trojnásobným poradcom OSN, pričom sa venoval otázkam globálneho rozvoja a klimatických zmien. Viedol Millennium Project, ktorý sa zameral na dosahovanie rozvojových cieľov milénia a na eradikáciu extrémnej chudoby. Ako poradca generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana a neskôr jeho nástupcov hral kľúčovú úlohu pri tvorbe cieľov udržateľného rozvoja, ktoré sa stali základom globálnych iniciatív po roku 2015. Okrem práce v OSN viedol aj Earth Institute na Kolumbijskej univerzite, kde skúmal prepojenia medzi ekonomikou, sociálnou spravodlivosťou a ochranou životného prostredia.

Sachs je autorom viacerých kníh, v ktorých načrtáva riešenia na elimináciu chudoby a zmiernenie klimatických zmien, vrátane diela „The End of Poverty“. Kritici mu však vyčítajú prílišný idealizmus a často radikálne ekonomické recepty, ktoré nie vždy zohľadňovali lokálne podmienky. Napriek tomu zostáva jedným z najvplyvnejších hlasov v diskusii o budúcnosti globálneho rozvoja. Vo svojich verejných vystúpeniach a publikáciách zdôrazňuje potrebu medzinárodnej spolupráce a udržateľných riešení v kontexte narastajúcich environmentálnych a sociálnych výziev.

upic

Dátum: 8.11.24 13:10

Autor: jano77

Dĺžka: 9:44

zobraziť viac ↓