Z ruského kozmodrómu Vostočnyj odštartovala raketa Sojuz-2.1b

Dňa 5. novembra 2024 o 00:18 SEČ odštartovala z kozmodrómu Vostočnyj nosná raketa Sojuz-2.1b s horným stupňom Fregat. Táto misia mala na palube významné vedecké a komunikačné náklady. Medzi hlavnými objektmi, ktoré raketa vyniesla na obežnú dráhu, boli dve ruské družice Ionosfera-M 1 a 2, určené na výskum ionosféry Zeme, konkrétne na monitorovanie jej dynamiky a správania v reálnom čase.

Spolu s týmito družicami Sojuz-2.1b niesol aj 53 menších satelitov rôzneho pôvodu a určenia, medzi nimi dve iránske družice s názvami Kowsar a Hodhod. Kowsar má schopnosť zaznamenávať vysokokvalitné obrazové dáta, zatiaľ čo Hodhod je určená na komunikačné účely. Z nákladového priestoru vyletela aj rusko-čínska študentská družica Druzhba ATURK, ktorá je výsledkom spoločného projektu študentov oboch krajín, zameraného na experimentálne štúdium.

Družice Ionosfera-M hrajú kľúčovú úlohu v monitorovaní ionosféry, vrstvy atmosféry Zeme, ktorá sa nachádza vo výškach približne 80 až 644 kilometrov nad zemským povrchom. Tieto družice sú súčasťou širšieho systému, v ktorom sú naplánované ďalšie dva satelity. Vypustenie kompletného kvarteta družíc je plánované do roku 2025. Tento výskum poskytne cenné údaje pre analýzu vplyvov ionosférických zmien na komunikačné a navigačné systémy na Zemi.

Tento úspešný štart predstavuje ďalší krok v spolupráci medzi Ruskom a Iránom na poli vesmírnych technológií. Vzájomné partnerstvo posilnila aj februárová misia, v rámci ktorej Rusko vynieslo na obežnú dráhu iránsku výskumnú družicu s cieľom mapovať topografiu Iránu. Táto nedávna misia zohráva dôležitú úlohu v rozvoji vesmírnych kapacít oboch krajín a predstavuje významný míľnik v ich vedeckom a technologickom pokroku.

upic

Dátum: 6.11.24 13:41

Autor: eennee

Dĺžka: 0:55

zobraziť viac ↓