Bratská pomoc Rusov v Gruzínsku

Rusko pred 15 rokmi napadlo Gruzínsko.

Kým svet sledoval otvorenie olympijských hier v Pekingu, ruské jednotky vtrhli do ich susednej krajiny. Aj keď bol vtedy prezidentom Dmitrij Medvedev, bolo jasné, kto vlastne dal rozkaz na začatie vojny.

Situácia vtedy: Gruzínsko, malá krajina, si vybralo cestu proeurópskeho rozvoja. A Rusko pociťovalo nostalgiu za bývalou veľkou ríšou a videlo, ako „ďalšia loď opúšťa svoj prístav“.

Časť Gruzínska zostáva okupovaná aj po 15 rokoch. Cítil ten august Putin, že je všemocný a môže si s bývalými sovietskymi republikami robiť, čo sa mu páči? Je to pravdepodobné. Som si istý, že nedostatočná globálna reakcia (vyjadrujúca „hlboké znepokojenie“ a podobne) ho ešte viac presvedčila, že by mohol napadnúť, anektovať, zavraždiť, ako sa mu len páčilo.

Svet si myslel, že upokojenie tyrana a diktátora uspokojí jeho apetít. Namiesto toho chcel stále viac. O 15 rokov neskôr vedieme najväčšiu vojnu v Európe od druhej svetovej vojny. Mohli by dejiny ísť inou cestou, keby bola globálna reakcia iná? čo si o tom myslíte?

Pred 15 rokmi vstúpili ruské invázne sily do Gruzínska, niekoľko dní po tom, čo neoznačení vojaci – v skutočnosti ruské špeciálne jednotky – prišli „na pomoc utláčanej ruskej menšine“ v nikým neuznanom Južnom Osetsku. Scenár rovnaký ako na Ukrajine. Ale ani vtedy to nebolo prvýkrát. Rusi už si ho úspešne vyskúšali o 18 rokov skôr v Moldavsku. A rovnako ako dnes, už vtedy Rusko vojakom tvrdilo, že sa Gruzínsko zmocnili fašisti - ostatne ako už o 40 skôr pri invázii do Československa. Sovietsky zväz aj jeho oficiálny nástupnícky štát Rusko si rozprávkami o fašistoch jednoducho ospravedlňovalo takmer každú vojenskú agresiu, pretože mýtus o víťazstve nad fašizmom je dôležitou súčasťou ruskej identity. O tom, že druhá svetová vojna začala spojenectvom nacistického Nemecka a Ruska, sa však dôsledne mlčí.

upic

Dátum: 10.8.23 9:02

Autor: angerfistt

Dĺžka: 1:24

Krajina: Gruzínsko 🇬🇪

Kategória: Šokujúce

Tagy:

zobraziť viac ↓