Predstavy ministerstva životného prostredia o národných parkoch

Mičovský: ministerstvo ŽP robí zlomyseľné intrigy. Prečítajte si aj popis k tomuto videu https://www.mojevideo.sk/video/350ab/mic...

Zdroj
https://www.facebook.com/157812890940172...

Odborné stanovisko, lesník Ján Švančara
Vieme skutočne čo vlastne chceme????
Po oznámení na FB som si s oneskorením vypočul diskusiu zo 4. júna 2021 „Prechod lesov v národných parkoch“. Kto ju mal možnosť sledovať musí si nevyhnutne položiť niekoľko zásadných otázok, ktoré uvedená diskusia evokuje v každom reálne zmýšľajúcom človeku. Nechcem komentovať navonok presvedčivé ale nepresviedčajúce argumenty pána ministra Budaja hoci by si to z pohľadu daňových poplatníkov a voličov určite zaslúžili. Ako lesníka na dôchodku ma najviac zaujímali názory, stanoviská a požiadavky bývalého lesníka, dnes hlavného koordinátora presunu lesov pod rezort ŽP, zamestnanca ŠOP SR Ing. Apfela. Jeho sugestívna prednáška podporujúca demagogické ovplyvňovanie spoločnosti v intenciách rezortu ŽP, čomu mimochodom zodpovedalo aj zloženie diskutujúcich, evokovali vo mne niekoľko otázok. Podľa Ing. Apfela zámerom ŠOP SR po prevzatí lesov v 3. až 5. st. ochrany majú byť striktne zavedené jemnejšie spôsoby hospodárenia (PBHL), obmedzenie ťažby dreva, uplatnenie vyťaženej hmoty v mieste ťažby, zachovanie alebo obnova prirodzených ekosystémov a počíta sa s cca 10 mil. dotácií z verejných zdrojov.
Už na prvý pohľad sa realita a zámery Ing. Apfela rozchádzajú, pretože rôznorodosť podmienok Slovenska, sprístupnenosť porastov, ich súčasný stav nedovoľujú striktne zaviesť PBHL na celom uvažovanom území. Nepredstaviteľná, aj teoreticky, je požiadavka uplatnenia vyťaženého dreva v mieste ťažby, čo je okrem iného aj v rozpore s trhovým hospodárstvom. Predstava zachovania či obnovy prirodzených ekosystémov je úplne mimo reality, pretože doterajšie dopady zákazov a obmedzení zo strany ŠOP spôsobili pravý opak – ohrozenie alebo zánik chránených druhov, ktoré boli závislé na hospodárskej činnosti človeka a ŠOP sa doteraz nevie s týmto kolapsom vysporiadať. Moja otázka je jednoduchá – čo z toho, čo plánuje ŠOP SR v prevzatých lesoch reálne vykonať nedokážu oveľa zodpovednejšie, kvalitnejšie a zatiaľ aj bez čerpania verejných dotácií vykonať lesníci??? ŠOP SR ešte nič zmysluplné nevykonala, viazne zonácia, doteraz sa neuskutočnila minimálne 30 rokov avízovaná revízia existujúcich chránených území, nemáme konkrétne podmienky ochrany pre jednotlivé územia a chránené druhy rastlín a živočíchov ale už požadujeme dotácie z verejných zdrojov ešte pred deklarovaným prevodom pozemkov. Skutočne je toto želaním spoločnosti alebo len snaha niekoľkých jednotlivcov dostať sa k finančným prostriedkom štátu???

upic

Dátum: 9.6.21 9:11

Autor: ondrej29

Dĺžka: 1:35:44

zobraziť viac ↓