Vlastníctvo SUV akejkoľvek značky sa dnes stalo takmer synonymum pre dobrý pocit a vyššiu bezpečnosť. Mnohí si kupujú veľké autá preto, lebo veria, že iba tak ich nikto neohrozí a v prípade nehody vždy dopadnú lepšie ako tí v malých autách. Niektorí sa dokonca chovajú, akoby im SUV garantovalo nesmrteľnosť. SUV sa však nerovná bezpečnosť.
Samozrejme, fyzikálne javy svedčia v prospech väčších a ťažších vozidiel. Hmotnosť je na cestách vo veľkej časti prípadov pomerne veľkou výhodou, rovnako tak i výška automobilu (v prípade stretu s nedeformovateľnou prekážkou to neplatí). Pri čelnom strete dvoch protiidúcich vozidiel, z ktorých je jedno hatchback a druhé SUV je možné, že posádka v SUV bude po strete v lepšej kondícii. Vysvetlenie tkvie v tom, že posádka v SUV sedí vyššie a tak veľká časť energie nárazu ide „pod nich.“ Výsledok však okrem spomínanej hmotnosti ovplyvňuje tuhosť konštrukcií, veľkosť deformačných zón, ich účinnosť, smer nárazu, rýchlosť vozidiel a množstvo ďalších faktorov.
Vo všeobecnosti možno povedať, že dobre urobené a nie príliš staré SUV môže byť teoreticky bezpečnejšie ako hatchback. To ale neznamená, že SUV bude mať menšie poškodenia ako hatchback, alebo ešte inak: niektoré nehody by lepšie ustáli autá s nižším ťažiskom.
Niečo podobné možno vidieť aj vo videu z Ukrajiny. Vodič predchádzajúcej generácie Mazdy 3 nezvládol riadenie, dostal šmyk a vrazil do bočnej časti protiidúceho Mitsubishi Pajero. Náraz spôsobil prevrátenie väčšieho SUV a následnú rotáciu. Mitsubishi skončilo mimo cesty na streche. Udalosť sa odohrala minulú nedeľu neďaleko mesta Odesa.
Počas nehody v ňom bola trojčlenná rodina. Aj napriek vážnemu poškodeniu vozidla sa nikomu nič nestalo – všetci totiž mali zapnuté bezpečnostné pásy. Nehoda ale mohla skončiť s výrazne menším poškodením vozidla. Automobil s ťažiskom nižšie by sa nemusel prevrátiť a po pravdepodobnom krátkom šmyku by zostal stáť s poškodením ľavej strany.
Ďalšou dôležitou skutočnosťou je tiež manévrovateľnosť veľkého SUV. Pohnúť dvojtonovým SUV do boku a vyhnúť sa tak zrážke je omnoho ťažšie ako pohnúť o 700 kíl ľahším autom.
Na druhú stranu, hlavne pri starších vozidlách platí, že väčšie auto viac znesie, keďže tuhosť konštrukcií áut bola často úmerná hmotnosti auta a to nielen vzhľadom na podmienky pri crash testoch. Dôvodom je aj fakt, že technológia výroby a použité materiály neumožňovali zvyšovanie tuhosti bez zvyšovania hmotnosti.
Dá sa podľa vás určiť, ktorý typ karosérie je bezpečnejší?
Kategória: Auto-moto-lietadlá
Škodoradosntý vodič za volantom!Autor: risebe24 061 videní
Nehoda autobusu 3Autor: tigrica6 742 videní
Idioti na rýchlych autáchAutor: avokado3 167 videní
Medzičasom na KrymeAutor: conan3 103 videní
Nehoda vrtuľníkaAutor: duri0825 688 videní
Renault Mégane RS na NürburgringuAutor: naceste24 450 videní
Minul ju len o vlásokAutor: andyrs12 952 videní
Auto skončilo na koľajniciach (Rusko)Autor: naceste21 030 videní
Pomaly ďalej zájdeš aj s prívesom (Anglicko)Autor: melampyrum29 834 videní
Krásne to prekotil, ako kaskadér!Autor: peklo2218 605 videní
Nehoda zo závodov ťahačov z britskéhoAutor: katka13 222 videní
Mitsubishi zaparkoval na veľmi zlom miesteAutor: arilus26 501 videní
Nezvládol riadenie, pomliaždil ľudíAutor: naceste16 360 videní
Nezvládnuté riadenie motocykluAutor: morbidos1 840 videní