Vědomí a podvědomí

Vedomie je komplexný pojem z medicíny, psychológie a filozofie, kvantovej fyziky, kozmológie (antropický princíp), mystiky, umenia a vôbec všetkých oblastí existencie človeka ako takého. Patrí k zatiaľ nevyriešeným otvoreným otázkam a základným problémom ako v „materiálnom“ – (napríklad interakcia vedomia s hmotou pri pozorovaní merania v kvantovej mechanike), tak aj v „nemateriálnom“ (filozofickom, psychologickom, atď.) aspekte.
V najširšom zmysle slova je vedomie súbor predstáv (pocitov, myšlienok, citov, vôle atď.), ktoré nejaká osoba v danom okamihu o sebe (o svojich duševných a duchovných stavoch) má.
Podvedomie sú všetky duševné obsahy, ktoré sú v danom okamihu mimo vedomia jedinca. Niektoré sa môžu stať vedomými, iné, ako primitivne predstavy, fantázie a priania pociťované ako morálne neprijateľné sa vedomými nemôžu stať. Tieto sa môžu stať zdrojom patogénnych neurotických mechanizmov.
V psychoanalýze je podvedomie najväčší objem psychiky. Podvedomie stojí v protiklade k vedomému duševnému životu a je zdrojom libida.
V psychológii je podvedomie to, čo je len nedostatočne vedomé, alebo čo uniká reflektovanému vedomiu.
z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

upic

Dátum: 21.9.12 9:09

Autor: diveerse

Dĺžka: 3:07

Kategória: Ľudia

Tagy:

zobraziť viac ↓