Kríza na Islande

Rok 2008 - znárodnená najväčšia banka. Mena sa zrútila a trh pozastavil činnosť. Zem skrachovala.
Rok 2009 - obrovské protesty pred parlamentom. Ľudia donútili k rezignácii premiéra a celý jeho vládny blok. Politici volajú po splatení dlhov voči Británii a Holandsku vo výške 3.500 miliónov eur, ktorú má krajina zaplatiť v nasledujúcich 15 rokoch s 5,5% úrokom.
Rok 2010 - ľudia idú do ulíc a vybojujú si zákon o všeobecnom referende, ktorý prezident odmietne ratifikovať. Ľudia idú znovu do ulíc a referendum sa koná v marci. 93% ľudí v ňom odmietne zaplatiť štátny dlh a vláda je donútená začať vyšetrovanie, ktoré má určiť právnu zodpovednosť predstaviteľov štátu za krízu. Niekoľko vedúcich bankárov a manažérov je zatknutých. Ľudia formulujú text novej ústavy.
Rok 2011- v januáru začína činnosť ústavodarné zhromaždenie zložené z ľudí priamo volenými občanmi a predkladá návrh ústavy.
Udalosti na Islande vyhodnotili predstavitelia najmocnejších krajím Európy ako nebezpečné a bojkot informácií bol striktne dodržiavaný tisíckami novinárov. Napriek tomu sa informácie o islandskej revolúcii šíria po celej Európe. Postavila sa skorumpovanému a neudržateľnému systému a dáva svetu lekciu zo skutočnej demokracie.Úrivok z filmu Inside Job 2010.

upic

Dátum: 7.4.12 10:03

Autor: pesimista

Dĺžka: 6:06

Kategória: Ľudia

Tagy:

zobraziť viac ↓